Milliókat érő tanácsok… Mire fókuszálj ingatlan vásárlás, vagy eladás előtt?

Milyen plusz költségekre számíthatsz egy ingatlan ügylet alkalmával?

Izgalmas feladat új otthont keresgélni, ám könnyen megterhelővé is válhat. Életünk egyik legnagyobb pénzügyi döntése ez, és a legapróbb hibák is sokba kerülhetnek. Tapasztalataink alapján összeállítottunk egy ingatlanvásárlási útmutatót, a legjobb ötletekkel, tippekkel, hogy segítsünk a döntéshozatalban.
A következő hetekben végigvesszük őket, jöjjön is az első!

  1. Mérlegeld a pénzügyi lehetőségeid!

Mindenek előtt rendezd a pénzügyeid és vedd számításba az összes várható és váratlan költséget, amik felmerülhetnek a kiszemelt ingatlan megvásárlását követően.
Felmerülő kiadások lehetnek  például az illeték, az ügyvédi költség, a hitel felvétellel járó díjak, vagy akár egy tisztító festés is. Ajánlattétel előtt feltétlen tájékozódj a hitelképességedről, lehetőleg egy független pénzügyi szakembertől!

Az alábbiakban összeszedtük az ingatlan eladással és vásárlással járó adó és illetékfizetés általános szabályait:

A vevő által fizetendő illeték

Egy ingatlan vásárlásnál keletkezik a visszterhes vagyonátruházási illeték, melynek mértéke, az ingatlan vételárának  4%-a.
Ha volt eladott ingatlanod, és az újonnan megvásárolt lakás drágább, akkor a különbözet után kell csak megfizetni a 4%-os illetéket, míg ha olcsóbb, akkor nem keletkezik kötelezettség.

Ha előbb vásárolsz, és csak ezt követően értékesítenéd a meglévő ingatlanod, maximum 1 éved van az eladásra. Ez a cserét pótló vétel. Az adóhivatal felé jelezned kell ezt a szándékodat, amit követően az illetékkiszabási eljárást ideiglenesen felfüggesztik, a vagyonátruházási illetéket pedig majd csak az értékesítést követően, a két ingatlan árkülönbsége alapján határozzák meg.

Illeték kedvezmény jár első lakástulajdont szerzőnek , melynek mértéke 2% lehet, abban az esetben, ha a vásárló nem több mint 35 éves,  illetve az ingatlan vételára nem haladja meg a 15 millió forintot. De valljunk be őszintén, a mai piacon elég nehéz ilyen ingatlant kifogni.

Mi a helyzet az új építéssel?
Új lakás vásárlása esetén, melyet vállalkozó épített, a vevő számára illetékmentes a visszterhes vagyonátruházás 15 millió forintos értékhatárig. Az ezt meghaladó összegre 4 %-os illetéket kell fizetni. 30 millió forint feletti érték esetén viszont nincsen kedvezmény: ebben az esetben a teljes vételár illetékköteles.

Illetékmentesség
jár egyenes ági rokonok és a házastársak közötti adásvétel, illetve válás esetén a vagyonközösség megszüntetése miatti vagyonátruházás esetében.

Az építési telek vásárlása is illetékmentes, ám ennek a feltétele az, hogy az adásvételtől számított négy éven belül lakóingatlan létesüljön a telken, ennek mérete pedig a helyi településrendezési tervben meghatározott maximális alapterület legalább 10%-át elérje.


Adózás eladás esetén

Az eladónak kizárólag személyi jövedelemadó fizetési kötelezettsége keletkezhet, abban az esetben, ha az eladó az ingatlant a vásárlást követő 5 éven belül értékesíti, és erre nagyobb vételáron kerül sor, mint amilyen összeget az eladó az ingatlan vásárlására fordított. Az szja jelenleg Magyarországon 15%.

Az ingatlan szerzéskori és eladáskori vételára közötti különbözet lesz a fizetendő adó alapja, és a szerzés időpontjától függően az így megkapott összegből számítandó ki a fizetendő adó, folyamatos csökkentés mellett.  Magyarul, ha az első évben 2 millióval drágábban értékesítette az ingatlant, a fizetendő szja  300.000.- Ft lesz.
A szerzést követő 2. évben a vételár különbözetének 90 %-a, a 3. évben 60 %-a, a 4. évben 30 %-a a személyi jövedelemadó alapja. A szerzést követő 5. évben pedig már akkor sem kell szja-t fizetni, ha drágábban sikerül eladni az ingatlant, mint amilyen áron vásárolták.

 

Kérdésed van?
Keresd Annamarit bátran!

Rigó Annamária
+36203695063
rigo.annamaria@focusingatlan.hu

fb-share-icon

Compare listings

Compare